İslam Araştırmaları Merkezi’nden Genç Araştırmacılara Açık Davet!
İSAM
2 May, 2024
İslam Araştırmaları Merkezi’nden Genç Araştırmacılara Açık Davet!
İSAM
2 May, 2024

İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) kurulduğu günden bu yana ana faaliyet alanları olan araştırma ve ansiklopedi yayın çalışmalarını mümkün kılacak iki yan faaliyet alanına büyük önem vermiştir. Bu faaliyet alanları kuruma aşina olan herkesin bildiği gibi kütüphanecilik ve araştırmacı yetiştirmedir. İSAM’ın bir anlamda kamuoyuna açık yüzü olan İSAM Kütüphanesi gerek İslamî ilimler alanındaki zengin koleksiyonu gerekse kıymetli arşiv kaynaklarıyla haklı bir üne sahiptir. Araştırmacı yetiştirme programları ise günümüzde bilinen pek çok hocamızın da doktora öğrenciliklerinde faydalandıkları ülkemiz entelektüel birikimine sessizce katkı sağlayan faaliyetlerdir.

1988 yılında kurulan İSAM, TDV İslâm Ansiklopedisi’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla araştırmacılar istihdam edip bunların bir kısmını doktora yapmak üzere yurtdışına göndermişti. Bu ilk araştırmacı grubu TDV İslâm Ansiklopedisi’nin her biri alan uzmanlığı gerektiren pek çok alt dalda çalışmalar yapmış hem ansiklopedi bünyesine hem de eski oryantalist geleneğin yanlış iddialarının düzeltilmesine ayrıca katkı sunmuşlardır. Buna ilaveten, İSAM’ın ilk araştırmacı grubundan bazı araştırmacılarımız akademik saha dışında yurtiçi ve yurtdışında bürokrasi, iletişim, siyaset ve sivil toplum çalışmalarına katılarak bu alanlarda seviyeyi yükselten bir etkiye sahip olmuşlardır.  

2012 yılında TDV İslâm Ansiklopedisi’nin tamamlanması yaklaşırken İSAM, Araştırmacı Yetiştirme Programı’nı (AYP) başlatarak İslamî ilimlerin ve sosyal bilimlerin farklı dallarında uzman nitelikli araştırmacı grubu yetiştirme planlamasına gitti. Bir taraftan yeni açılan ilahiyat fakültelerinin ihtiyacının karşılanması hedeflenirken diğer taraftan İSAM’ın yapacağı yeni araştırma projeleri için yeni nesil araştırmacı yetiştirilmesi hedeflenmekteydi. Bu yazının yazıldığı 2024 yılı Nisan ayı itibariyle 55 doktora mezunu veren AYP programımız ülkemiz ilahiyat fakültelerine hem doktorasını tamamlamış mezunlarıyla hem de hâlihazırda doktora çalışmalarını sürdüren doktora öğrencileriyle büyük bir insan kaynağı desteği sunmaya devam etmektedir.

Son yıllarda ise hayatımızın merkezine ansızın yerleşen dijital araçların ve beraberinde getirdiği yeni düşünsel alanların varlığıyla tıp, finans, hukuk ve siyasette olduğu gibi İslamî ilimler ve sosyal bilimlerde de baş döndürücü değişimleri her birimiz yakından hissetmekteyiz.  Bir önceki AYP programı sona ermeden yeni gelişmelere hâkim olma ve bunlara yön verme potansiyeline ve vizyonuna sahip bir araştırmacı grubu yetiştirme düşüncesiyle İSAM yeni bir Araştırmacı Yetiştirme Programını ilan etti. İSAM’da kadrolu olarak görev alacak araştırmacıların dünyanın her bölgesine yayılmış İslam toplumlarının yakın tarihine ve güncel gelişmelerine ilgi duyan ve bu toplumların tarihsel birikimini bağlamı içerisinde değerlendirme donanımına sahip olması bekleniyor.

Gelinen bu noktada hızla değişen dünya ekseninde biz de yeni bir aksiyon planıyla akademik gündeminize dahil olmak istiyoruz. Bu yolda birlikte yürüyerek, birbirimize değer katan unsurlarla uzun bir yolculuğa çıkma niyetindeyiz. Siz de bu akademik yolculuğa katılmak ve bilgiye olan yolculuğunuzu başlatmak isterseniz, biz hazırız sizleri bekliyor olacağız.

İSAM’ın araştırma asistanı alım ilanı için tıklayınız.

İSAM Bülteni‘ne

Abone Ol!

İSAM Bülteni‘ne

Abone Ol!